Aiškėja, kaip Vyriausybė kovos su augančiomis kainomis: „vaučeriai“ tampa realybe


Patinka? Duok Like!
[fblike]

Po ilgų diskusijų ir spėlionių aiškėja, kaip Vyriausybė kovos su augančiomis maisto produktų kainomis. Trečiadienį kainų mažinimo priemonių paketas buvo viešai pristatytas visuomenei.

Įsteigė portalą

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, pristatydamas nuveiktus darbus ir laukiančius pokyčius pasakojo, kad ministerija jau sukūrė informacinį portalą, kuriame bus skelbiamos kainos visoje prekybos grandinėje.

Puslapį, kur gyventojai galės pasitikrinti, kiek kainuoja vienas ar kitas produktas, bus galima rasti adresu produktukainos.lt.

„Jis šiuo metu jau veikia“, – tikino ministras ir sakė ryt susitinkantis su prekybos centrų atstovais dėl produktų kainų duomenų pateikimo. Tinklalapyje bus galima sekti 20 prekių krepšelio kainas visuose prekybos centruose.

Ministras prasitarė ir apie valstybinės žemės panaudojimą. Anot jo, tyrimas parodė, kad iš 700 parduotvių net 400 stovi ant valstybinės žemės. Ši problema bus sprendžiama. 

„Vaučeriai“ tampa realybe

G. Surplys prasitarė ir apie „vaučerius“.

„Tai bus šiuolaikinė, moderni priemonė, kur žmogus galės gauti nuolaidos kodą, įsidiegęs programėlę, ir tikslai yra skatinti smulkaus verslo plėtrą, didinti konkurencingumą, motyvuoti augintojus ir gamintojus veikti trumpųjų maisto grandinių principu, kurti vartotojų įpročius pirkti mažose parduotuvėse, turguose ar turgeliuose, skatinti sveikos mitybos įpročius“, – sakė minsitras ir tikino, kad popierinių „vaučerių“ nebus.

„Vaučerius“ įsigyti galės tie žmonės, kurie augina ikimokyklinio amžiaus vaikus. Teisę parduoti produktus turės tie, kurie dalyvauja trumpojoje maisto tiekimo grandinėje.

„Nuolaida būtų galima pasinaudoti visoje Lietuvos teritorijoje. Asmeniui būtų skiriami 3 „vaučeriai” per mėnesį. Vienas „vaučeris“ galios vieną mėnesį. Nuolaida sieks 20 proc.„, – apie naują sistemą kalbėjo G.Surplys.

Planuojama, kad „vaučerių“ sistemai „įdiegti“ bus skiriama iki 5 mln. eurų iš valstybės biudžeto lėšų. 

„Tai pilotinis projektas, kad šeimos, auginančios mažus vaikus, galės naudotis „vaučeriais“. Jei matysime, kad priemonė paveiki ir žmonės ja naudosis, ji galės būti plečiama. Turėsime kreiptis į Europos Komisiją dėl įstatymo ratifkavimo. Nemanome, kad Briuselis nestutiks“, – sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Paklaustas, kodėl buvo pradėta būtent nuo tų šeimų, kurios augina mažus vaikus, o ne nuo socialiai remtinų šeimų, premjeras sakė, kad nuo kažko tai pradėti reikia ir neatmetė, kad toliau bus galima plėsti viską.

Kalbant apie parduotuves, „vaučerių“ sistema bus pritaikyta smulkiajam verslui. Konkrečios parduotuvės, kur bus galima panaudoti kuponus, bus atrenkamos pagal specialius kriterijus, kaip, pavyzdžiui, darbuotojų skaičius ar parduotuvės apyvarta.

Buvo kalbama, kad tokia sistema galėtų startuoti jau liepos 1 dieną.

Mažins administracinę naštą

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius sakė, kad Ūkio ministerija kol kas sieks įgyvendinti 8 siūlymus, o likę trys bus įgyvendinti vėliau, iki sausio 1-osios.

Kaip kalbėjo, bus siūloma atsisakyti smulkiesiems prekybininkams kartais didelę administracinę naštą sukeliančių perteklinių reikalavimų, skaidrinti tiekėjų ir prekybos tinklų santykius ir stiprinti sąžiningą konkurenciją.

Parengtais Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo ir Konkurencijos įstatymo pakeitimų projektais bus stiprinamos Konkurencijos tarybos galios ir jai suteikiama daugiau funkcijų.

Taip pat šalia papildomų Konkurencijos tarybos įgaliojimų įstatymų projektais siūloma stiprinti sąžiningos konkurencijos apsaugą ir kitais būdais.

Pavyzdžiui, informaciją dėl nesąžiningos konkurencijos galės teikti ne tik susiję asmenys, kaip yra dabar, bet ir kiti, kurių turima informacija gali būti naudinga atliekamam tyrimui. Be to, ministerija siūlo apibrėžti daugiau atvejų, kai galėtų būtų skiriamos baudos ar kitos drausminančios priemonės už konkurencijos ribojimą.

Ūkio ministerija taip pat parengė pasiūlymus, kaip būtų galima sumažinti administracinę naštą smulkiajam ir vidutiniam verslui. Pasiūlymai apima platų spektrą temų ir kitų institucijų atsakomybės sritis ir turėtų būti patvirtinti Vyriausybės protokoliniu sprendimu.

Tarp šių pasiūlymų – paprastesnis nedidelių parduotuvių atidarymo reglamentavimas, perteklinės veiklos priežiūros atsisakymas, paprastesnis ekologinės produkcijos patekimas į parduotuvių lentynas, privalomų mokymo kursų keitimas, galimybę žinias tobulinti ir pasitikrinti nuotolinėmis priemonėmis.

Kaip užsiminė ministras, visi įstatymų projektai jau parengti. 

Ekspertai kritikavo

lrytas.lt primena, kad kalbant apie „vaučerių“ sistemą, ekonomistai jau anksčiau jai negailėjo kritikos,o tokius užmojus vadino atgyvena. Kaip užsiminė, ekonomistas Nerijus Mačiulis, pagrindinis tokios kuponų sistemos trūkumas yra tai, kad ji nėra nei paprasta, nei efektyvi.

„Vaučeriai“ prekių rinkoje jau yra truputį atgyvena ir praėjusio amžiaus instrumentas“, – kritikos negailėjo jis.

„Ji nėra patogi, yra biurokratiška ir kažin ar iš esmės pakeistų konkurencinę padėtį ir galimybes konkuruoti smulkesnėms parduotuvėms kaimo vietovėse, kur šalia yra didesnis konkurentas, turintis didesnį pasirinkimą, didesnį logistikos tinklą ir mažesnes kainas. Mintis paskatinti smulkųjį verslą padėti mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams yra gera, bet kažin ar gali pasiteisinti. Turėtume diskutuoti ir apie kitas priemones“, – kiek anskčiau svarstė N.Mačiulis.

Kaip rašė BNS, Vyriausybei ketinant suteikti įgaliojimus Vartotojų teisių apsaugos tarnybai atlikti slaptus pirkimus bei inicijuoti kai kurių interneto svetainių, pažeidžiančių vartotojų teises, blokavimą, kai kurie analitikai sakė, kad siūlymai yra pertekliniai ir neatitinka Vyriausybės tikslo mažinti kainas.

Pasak apklaustų ekspertų, nemažai gyventojų nesinaudoja tarnybos paslaugomis, ir tai leidžia piktnaudžiauti verslininkams. Be to, anot jų, įteisinant slaptus pirkėjus, reikia įvertinti tokios priemonės administravimo naštą.

Tačiau ekspertai palankiai vertino Vyriausybės planus blokuoti taisyklių nesilaikančias internetines prekybos svetaines. Kita vertus, jie pastebi, kad Vyriausybė vienu metu siekia ir pritraukti naujų žaidėjų į rinką, ir kuria jiems nepatrauklią aplinką.

Šaltinis: www.lrytas.lt

Komentarai

Reklama