Elektrinės cigaretės sukelia mirtiną bronchiolitą


Patinka? Duok Like!
[fblike]

Veiperiai (žmonės, rūkantys elektronines cigaretes) rizikuoja susirgti mirtinu bronchiolitu su plaučių audinio uždegimu. Prie tokių išvadų priėjo mokslininkai po to, kai atrado, jog 75 proc. kvapų, skirtų elektroninėms cigaretėms, sudėtyje yra toksinio chemikalo.

Diacetilas, cheminė medžiaga, naudojama kaip kvapo pakaitalas maisto produktuose, tapo bronchiolito su plaučių audinio uždegimu priežastimi. Ši liga anksčiau buvo nustatytas kukurūzų spragėsių gamyklos darbuotojams.

Laikoma, kad diacetilą galima naudoti maiste, bet JAV Nacionalinis darbo apsaugos institutas pranešė, kad medžiaga tampa pavojinga, jeigu ilgą laiką įkvepiama. Diacetilas sukelia uždegimus, randų susidarymą, smulkiausių plaučių kvėpavimo takų (bronciolių) susiaurėjimą.

Dėl to žmogus negauna reikiamo deguonies kiekio. Tyrėjai sako: reikia imtis skubių veiksmų, kad kuo tiksliau būtų nustatytas pavojingos medžiagos paplitimas tarp elektroninėms cigaretėms skirtų kvapų.

„Cheminių medžiagų įkvėpimo pavojus buvo pripažintas atsiradus bronchiolito su plaučių audinio uždegimu susirgimų atvejams daugiau nei prieš dešimtmetį, – sako Džozefas Alenas, pagrindinis tyrėjas ir Harvardo visuomeninės sveikatos mokyklos profesorius. – Tačiau diacetilas buvo naudojamas daugelyje aromatizatorių – ne tik kukurūzų spragėsių kvapui sukurti, bet ir vaisių, alkoholio ir kepinių kvapams, taip pat saldainių kvape, skirtame elektroninėms cigaretėms.“

Elektroninėms cigaretėms naudojamos kasetės, kurios išleidžia reikiamą nikotino kiekį. Šią dozę rūkaliai gauna įkvėpdami dūmų be dervų ir kitų kancerogenų. Mokslininkai ir valstybės pareigūnai iki šiol nėra tikri, ar toks rūkymas iš tiesų saugus.

Šiais metais Anglijos sveikatos apsaugos departamentas pasiūlė rūkaliams pereiti prie elektroninių cigarečių, nes jos kenkia gerokai mažiau nei tradicinis rūkymas. Tačiau Pasaulio sveikatos apsaugos organizacija, Londono higienos ir tropinės medicinos mokslininkai ir Liverpulio universiteto darbuotojai iki šiol susirūpinę elektroninių cigarečių saugumu.

Daktaras Alenas ir jo kolegos patikrino 51 aromatizuotą cigaretę ir aromatizuotus skysčius, kuriuos parduoda žinomiausi prekės ženklai, dėl acetoino ir 2,3 ž-pentandiono – skonio junginių, kurie gali kelti pavojų rūkaliui ir aplinkiniams žmonėms.

Kiekviena elektroninė cigaretė buvo įstatyta į hermetišką kamerą ir 8 sekundes per ją buvo leidžiamas oro srautas. Po 15–30 sekundžių pauzės oro srautas buvo leidžiamas dar kartą ir vėliau ji buvo perduota tyrimui.

Bent viena iš trijų cheminių medžiagų buvo rasta 47 kvapuose iš 51. Diacetilo buvo rasta 39 pavyzdžiuose, acetoino – 46, o 2,3-pentandiono – 23.

„Kadangi dauguma klausimų yra dėl elektroninio rūkymo, susijusio su nikotinu, mes suprantame, kad dar ne viską žinome apie elektronines cigaretes“, – sako tyrimo bendraautoris, ekologinės genetikos profesorius daktaras Deividas Kristianis.

Be to, kad elektroninėse cigaretėse yra skirtingų nikotino – alkaloido, sukeliančio priklausomybę – dozių, juose taip pat yra kancerogeninių cheminių medžiagų, tokių kaip formaldehidas. Taip pat mūsų tyrimas atskleidė, kad tokiose cigaretėse esantys aromatiniai komponentai gali būti pavojingi ir sukelti plaučių pažeidimų.

Nors šis tyrimas vyko JAV, praėjusiais metais panašų tyrimą atliko ir graikų mokslininkai. Tada jie atskleidė, kad diatecilo yra 70 proc. Europos gamintojų kvapuose. Tiek amerikietiški, tiek europietiški rūkymo skysčiai yra laisvai prieinami.

Šaltinis

Komentarai