Tai kas nutiko šiandien G. Landsbergiui šokiravo Lietuvos gyventojus…


Patinka? Duok Like!
[fblike]

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad yra pasiruošęs trauktis iš pareigų ir laukia premjerės Ingridos Šimonytės sprendimo. Premjerė ketvirtadienį teigė dar dėl to nėra priėmusi sprendimo.

„Kai nuspręsiu, tada informuosiu“, – sakė I. Šimonytė.

Premjerei klausimą, ar priims G. Landsbergio pasitraukimą iš pareigų, Vyriausybės valandos metu Seime uždavė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Dainius Gaižauskas.

Apie galimą pasitraukimą ministras paskelbė kilus skandalui dėl to, kad net įsigaliojus JAV sankcijoms baltarusiškos trąšos Lietuvos geležinkeliais toliau rieda į Klaipėdos uostą.

Landsbergis: esu pasiruošęs trauktis ir laukiu premjerės sprendimo

„Vakar vakare premjerei pasakiau, kad aš esu pasiruošęs trauktis ir laukiu premjerės sprendimo. <…> Aš suprantu reputacinę žalą Lietuvai“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė G. Landsbergis.

Nuo gruodžio 8-osios, trečiadienio, įsigaliojo JAV sankcijos vienam didžiausių Baltarusijos trąšų gamintojui „Belaruskalij“. Visgi dar bent mėnesį į Klaipėdos uostą keliaus baltarusiškos trąšos, nes „Belaruskalij“ už šiuos krovinius atsiskaitė iš anksto dar lapkritį.

„Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška teigė, kad apie tokią situaciją Vyriausybė informuota buvo. Visgi užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dar trečiadienį žurnalistams teigė apie tai informacijos negavęs.

„Vyriausybės atstovai žinojo apie tai, kad rugsėjo pabaigoje yra paprašyta vieno avansinio mokėjimo už spalio mėnesį. Vieną mėnesį į priekį. Situacija, kuri įvyko po to, apie ją nebuvo informuota. Yra taip.

Galiu pasakyti, kad tolimesni mokėjimai, kurie vyko, apie juos nebuvo pranešta“, – ketvirtadienį sakė G. Landsbergis.

Jis tvirtino, kad Užsienio reikalų ministerija padarė viską, ką galėjo, su informacija, kurią turėjo. Ministras teigė, kad visą laiką turimą informaciją tikslinosi su partneriais.

„Informacija buvo prieštaringa ir įvairi. Sprendimai yra mūsų. Situacija, kuria galiu komentuoti, yra apie tai, kaip Lietuvoje priimami sprendimai. Galiu tik pakartoti, kad partneriai yra patvirtinę, kad sankcijos Lietuvos įmonėms taikomos nėra. Tai reiškia, kad tai nukreipta tik prieš vieną įmonę, antrinio sankcijų efekto nėra“, – teigė G. Landsbergis.

G. Landsbergis, paklaustas, ar, jo manymu, iš pareigų dėl baltarusiškų trąšų skandalo turėtų trauktis susisiekimo ministras Marius Skuodis, tikino, kad ne jis apie tai turėtų komentuotui.

„Nežinau, ne man komentuoti“, – sakė jis.

Užsienio reikalų ministras teigė, kad premjerė Ingrida Šimonytė jam pateikti atsakymą dėl jo traukimosi iš pareigų žadėjo dar ketvirtadienį.

G. Landsbergis, paklaustas apie „Lietuvos geležinkelių“ ir „Belaruskalij“ sutartį dėl trąšų tranzito, teigė, kad Vyriausybė kol kas neturi plano, kaip galima būtų nutraukti minėtą sutartį.

„Teisiškai aiškaus būdo, kaip nutraukti sutartį Vyriausybė šiandien ant savo stalo neturi. Ar ji jį turės? Noriu tikėti, kad taip. Jeigu tai būtų man kliunantis klausimas dėl mano balsavimo, aš palaikyčiau tokį klausimą. Šiandien jo ant stalo nėra. Situacija teisiškai yra labai kebli“, – kalbėjo jis.

G. Landsbergio teigimu, nutraukus sutartį su „Belaruskalij“, Lietuva nukentėtų, o potencialios žalos kaina siektų iki 0,5 mlrd. Eurų.

Anot jo, tam tikra prasme Vyriausybė yra atsidūrusi tarp kūjo ir priekalo, tai yra vienu metu reikia laviruoti tarp teisinės valstybės principų ir JAV priimtų sprendimų dėl sankcijų Baltarusijai.

„Mes susiduriame su didžiule finansine, teisine rizika ir taip išeina, kad šalia to, kad bandoma sankcionuoti A. Lukašenkos režimą, sankcionuosime ir Lietuvos Respublikos Vyriausybę“, – dėstė jis.

Užsienio reikalų ministras tikino, kad susitikime JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu pranešė apie tai, jog JAV paskelbtos sankcijos Lietuvoje iš esmės neturi efekto.

„Tai yra priimta domėn“, – sakė G. Landsbergis, paklaustas, kokia buvo JAV pusės reakcija.

Portalas LRT.lt primena, kad apie pasirengimą trauktis iš pareigų premjerę informavo ir susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Komentarai

Reklama