Tūkstančiai migrantų įstrigo miške prie Lenkijos sienos: skundžiasi, kad neturi nei maisto, nei vandens


Patinka? Duok Like!
[fblike]

Tūkstančiai migrantų po nesėkmingo Lenkijos sienos šturmo įstrigo siaurame miško ruože. Baltarusių pareigūnai grįžti neleidžia, pasienyje aidi šūviai, perspėjimai, migrantai skundžiasi, kad neturi nei maisto, nei vandens. Savo ruožtu Lenkija, uždariusi vieną iš trijų pasienio perėjų su Baltarusija, ruošiasi naujiems neramumams ketvirtadienį – per Nepriklausomybės dieną – ir telkia didesnes pajėgas.

Skelbiama, kad sienos link iš Baltarusijos patraukti ketina dar apie 12-15 tūkstančių nelegalų. Plinta vaizdai, kaip minios jų jau buriuojasi pačiame Minsko centre. Maždaug 4000 neteisėtų migrantų – tiek jų įstrigo siaurame miško ruože tarp Lenkijos ir Baltarusijos.

Po nesėkmingo Lenkijos sienos šturmo ir šaltos čia praleistos nakties, diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos režimo įrankiais tapę migrantai įkūrė stovyklavietę, kur pasistatę palapines šildosi prie laužų ir skundžiasi, kad neturi nei maisto, nei vandens:

„Labai blogai. Maisto nėra. Vandens nėra. – Iš kur tu? – Aš iš Irako. – Seniai čia? – Taip. – Kiek čia laiko? – Kiek laiko? 15 dienų. – 15 dienų? – Taip. Labai blogai. Valgyti nėra. Vandens nėra. – Tu čia vienas ar su šeima? – Su šeima.“ Pasienyje skamba nuolatiniai lenkų įspėjimai neteisėtiems migrantams nebandyti kirsti sienos: „Dėmesio, dėmesio. Apsisukite ir grįžkite į savo namus. Jums neleidžiama patekti į šią teritoriją.

Palikite šią teritoriją dabar arba mes panaudosime jėgą jus atstumti atgal.

Mes esame pasiryžę saugoti savo sieną.“ O pačių migrantų užfiksuotuose įrašuose – baltarusių pareigūnų laidomi šūviai ir pirmadienį vos sutemus, ir antradienį. Lenkijos Vidaus reikalų ministerija fiksuoja, kaip prie nelegalų stovyklos artėja Baltarusijos pareigūnų dalinys.

Varšuva sako, kad diktatorius prie sienos siunčia apie 2000 baltarusių pareigūnų, kurie, tikėtina, neleis prie sienos įstrigusiems migrantams atsitraukti gilyn į Baltarusijos teritoriją ir gali mėginti juos stumti į Lenkiją. „Situacijos vertinimas vienareikšmis – Baltarusijos režimas atakuoja Lenkijos sieną, Europos Sąjungą“, – teigia Lenkijos prezidentas Andrzej Duda.

Lenkijos sieną saugo beveik 10 tūkstančių karių ir 4500 pasieniečių, tačiau matyti, kad pajėgos didinamos – mobilizuojami du rezervininkų batalionai. Lenkija neatmeta ir ginkluotų susirėmimų tikimybės. Tai patvirtina ir pasienyje apsilankęs šalies premjeras. „Nežinome, ką dar Lukašenkos režimas sugalvos.

Tokia realybė“, – sako Lenkijos premjeras Mateuszas Morawiecki. Skelbiama, kad Baltarusioje susitelkę dar apie 12-15 tūkstančių neteisėtų migrantų, kurie, tikėtina, ir vėl mėgins šturmuoti sieną. Didelė jų minia užfiksuota pačiame Minsko centre.

„Kas dar prieš 1–3 mėnesius būtų pagalvojęs, kad turėsime kovoti su veiksmais, kurių priešakyje gyvieji taikiniai. A. Lukašenkos režimas naudoja civilius kaip ginklus hibridiniame kare. Ką šiandien matome, tai nauji metodai, ir jūs esate pagrindinis bastionas, kuris mus nuo to gins“, – kalba M. Morawiecki. Lenkija dar antradienio ryte uždarė vieną iš trijų pasienio perėjų su Baltarusija ties Kuznica. Lenkijos pasienyje su Baltarusija paskelbta nepaprastoji padėtis.

Pasienyje gyvenantys lenkai sunerimę ir išsigandę. Visgi už 15 kilometrų nuo Baltarusijos sienos esančio Sokolkos miesto gyventojai tikisi, kad didžiulės pajėgos stabilizuos padėtį: „Labai bijome. Vakar mano dukra… ji dirba pasienyje… taip išsigandau. Pusę nakties nemiegojau. Labai bijome. Labai. Ačiū Dievui, dukra man sako: „Didelė kariuomenė, apgins mus.“ „Visokių scenarijų gali būti. Viliuosi, kad mūsų tarnybos atliks savo darbą.

Pasikliauti būtina, kitaip galima panirti į baisią paniką.“ „Neatrodo viskas labai linksmai. Kaskart girdime sirenas, sraigtasparnius pasienyje ar virš sienos.“ Paramą Lenkijai jau išsakė NATO vadovas Jensas Stoltenbergas. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ragina griežtinti sankcijas Baltarusijai ir oro linijoms, skraidinančioms žmones į Baltarusiją. Prezidentas Gitanas Nausėda reikalauja griežtinti toną.

„Sankcijos, kurios režimui neturi jokios įtakos arba, maža to, jos yra tiesiog ignoruojamos ir nekreipiama į jas dėmesio, aišku, jos yra neefektyvios, todėl oro uostų sankcionavimas, „BelAvia“ sankcionavimas.

Turime kalbėti apie tai, kad „BelAvia“ turi lėktuvus, kuriuos nuomoja ne Baltarusios nuomotojai, o ES nemaža dalimi“, – komentuoja prezidentas Gitanas Nausėda. Liautis kurstyti migrantų krizę Minską ragina ir Vašingtonas. „Jungtinės Valstijos griežtai smerkia Lukašenkos režimo vykdomą politinį pažeidžiamų žmonių išnaudojimą ir prievartą“, – komentuoja JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price’as.

Į migrantų krizę reaguoja ir Berlynas. Kadangi nelegalai sako, kad galutinis jų tikslas – Vokietija. Berlynas jau sugriežtino pasienio kontrolę ir dislokavo papildomų policijos pajėgų. Šie veiksmai patvirtina Lenkijos premjero žodžius, kad diktatoriaus A. Lukašenkos veiksmai kelia pavojų visos Europos Sąjungos saugumui. Dar vienos neteisėtų migrantų bangos prie Lenkijos sienos laukiama rytoj. Lenkijos lyderiai įsitikinę – ši diena sienos šturmui pasirinkta neatsitiktai. Rytoj Lenkija minės Nepriklausomybės dieną ir didelės pareigūnų pajėgos turės būti sutelktos Varšuvoje.

Komentarai

Reklama