Pokyčiai dėl kaukių – nuo pirmadienio galios tik medicininės arba respiratoriai


Patinka? Duok Like!
[fblike]

Vyriausybė pasitarime nusprendė, kad gyventojai jau nuo lapkričio 15 d. būtų įpareigoti dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius. Tai galiotų ir visiems moksleiviams ir ugdymo įstaigų darbuotojams, tačiau tokia tvarka įsigaliotų kiek vėliau – nuo gruodžio 1 d. 

Nurodoma, kad prievolė visiems dėvėti medicinines kaukes arba respiratorius Operacijų vadovo (OV) sprendimu būtų numatyta jau nuo kitos savaitės – lapkričio 15 d.

Taip pat pritarta OV sprendimu nuo gruodžio 1 d. nustatyti privalomą kaukių dėvėjimą visiems moksleiviams ir darbuotojams.

„Įpareigojimas dėvėti tik medicinines kaukes ar respiratorius galioja jau nuo pirmadienio. Kalbant apie švietimą, galėtume ir anksčiau, bet buvo nuspręsta, ir ekspertai siūlė, kad būtų atitinkamo dydžio kaukės.

Kaukes perka savivaldybė, tai jei tiktų bendrosios didesnės, standartinio dydžio, tai būtų galima ankstinti kad ir nuo pirmadienio, bet buvo priimtas sprendimas, kad nuo gruodžio 1 d. vien todėl, kad turėtume atitinkamo dydžio mokyklose, kad teisingai būtų dėvima“, – aiškino sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Savo ruožtu ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė svarstė, ar nereikėtų renginiuose įpareigoti dėvėti aukštesnės apsaugos priemones. „Galbūt renginiuose reikėtų reikalauti FFPT respiratorių. Kitaip sakant, griežtinti visas prevencines priemones, kad jokiu būdu nereikėtų riboti veiklų“, – sakė ji.

Turi aukštą iškvėpimo filtravimo efektyvumą

Pažymima, kad svarbus yra tinkamas kaukės dėvėjimas – ji turi dengti nosį ir burną. Kaukės turi būti tinkamos, t. y. periodiškai keičiamos (vienkartinės kaukės dėvimos tik vieną kartą; keičiamos kas 3-4 val. ar kai sudrėksta, vėliau išmetamos, o ne dedamos į kišenę) – tik tada jos gali efektyviai apsaugoti (tačiau svarbios ir kitos priemonės, vien kaukių nepakanka).

Medicininė veido kaukė yra medicininis prietaisas, dengiantis burną, nosį ir smakrą, užtikrinantis barjerą, kuris riboja infekcinio agento (virusų, bakterijų) perėjimą tarp jas dėvinčių asmenų. Medicininių veido kaukių reikalavimai yra apibrėžti standarte, jos skirstomos į tipus pagal dalelių filtravimo savybes.

Nurodoma, kad veido kaukės iki šiol yra vienos dažniausiai naudojamų COVID-19 pandemijos metu.  Jos turi labai aukštą iškvėpimo filtravimo efektyvumą, todėl laikomos geru būdu apriboti seilių lašelių, kurie išsiskiria kalbant, kosint ir čiaudint, plitimą.

Atliekant medicininių kaukių testą yra svarbus bakterinio filtravimo efektyvumas: kai naudojamas kontroliuojamas oro srautas, kuriame yra dalelės su Staphylococcus aureus (auksiniu stafilokoku). Pagal standartą, 95–98 % medicininių kaukių turi sulaikyti vidutinio dydžio 3 μm aerozolio daleles.

Nemedicininės kaukės neturi standartų

Nemedicininės kaukės gali būti įvairios savarankiškai pagamintos ar komercinės kaukės arba veido uždangos iš audinio, kitų tekstilės medžiagų arba kitų medžiagų, kaip antai popieriaus. Jos nėra standartizuotos ir nėra skirtos naudoti sveikatos priežiūros įstaigose arba sveikatos priežiūros specialistų. Esama ribotų netiesioginių įrodymų, kad dėvint iš įvairių medžiagų pagamintas nemedicinines kaukes gali sumažėti kvėpavimo takų lašelių patekimas į aplinką kosėjant, bet iš turimų įrodymų matyti, kad nemedicininės kaukės yra mažiau veiksmingos nei medicininės kaukės kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonė. Nėra jokių savarankiškai pagamintų nemedicininių kaukių standartų.

FFP2 respiratorių filtravimo galia yra ne mažesnė kaip 94 proc.

Filtruojančios veido kaukės (FFP) arba N95 / N99 respiratoriai (JAV FFP2 / FFP3 atitikmuo, kaip apibrėžta JAV standarto NIOSH 42 CFR 84 dalyje), yra sukurtos apsaugoti naudotoją nuo ore esančių teršalų poveikio (pvz., nuo infekcinių veiksnių įkvėpimo, susijusio su mažų ir didelių dalelių lašelių įkvėpimu) ir yra klasifikuojamos kaip asmeninės apsaugos priemonės.

FFP2 respiratorių filtravimo galia yra ne mažesnė kaip 94 proc. 0,3 μm dalelėms, o FFP3 respiratorių filtravimo galia yra mažiausiai 99 proc. 0,3 μm dalelėms. FFP1 kaukių filtravimo efektyvumas yra ribotas, jos filtruoja mažiausiai 80 proc. ore esančių dalelių ir nėra tinkamiausios apsaugoti nešiotoją nuo kenksmingų mikrodalelių, pernešančių virusą.

Šaltinis: www.tv3.lt

Komentarai

Reklama