Beržai žada šaltą žiemą

Pasibaigus grybavimo sezonui J. Janušauskienė ne kasdien išeina pasidairyti į girią, todėl pamatyti visus jos ženklus, pagal protėvių papročius esą pranašaujančius būsimo sezono orus, darosi gerokai sudėtingiau, negu vasarą ar rudens pradžioje.

„Aš jums dar vasarą sakiau, kad šiemet bus ilgas ruduo ir žiema neateis lygiai pagal kalendorių. Gal tik nuo gruodžio 15 d. ar net apie Kalėdas pajusime žvarbesnius orus. Atšals staiga, nes beržų lapai labai greitai nukrito“, – sakė Janina.

Foto: Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Marcinkoniškės teigimu, šiemet beržai ilgiau nei kasmet stovėjo su lapais, tarsi kažko laukė, o paskui vos per kelias dienas juos numetė. Ji įsitikinusi, kad toks reiškinys žada būsiant šaltą žiemą.
„Vienai pamainai važiavau į darbą, tai tie beržų lapai dar buvo, o kitai jau pamačiau tik plikas šakas. Nors tomis dienomis net ir stipraus ar itin gūsingo vėjo nebuvo, kad juos nudraskytų. Kasmet beržų lapai krinta maždaug spalio viduryje, o šiemet jie gerokai vėlavo. Staigų atšalimą žada ir vėlyvas paukščių išskridimo laikas – spalio viduryje vis dar būriavosi ir atsisveikindamos su mumis klykavo gervės. Skruzdėlynai jau ne tokie gyvi, kaip būdavo vasarą, bet ir šiandien mačiau, kad skruzdės dar išlenda. Kurmiai kiemą kasdien išrausia. Visų gamtos ženklų reikšmių nenoriu viešai vardinti. Iš tikrųjų gamta pasako labai daug“, – kalbėjo J. Janušauskienė.