Vaistažolė. Gaurometis „ožkarože“ sveikatai ir maistui


Patinka? Duok Like!
[fblike]

Gaurometis (Epilobium angustifolium) Tai nakvišinių (Onagmceae) šeimos ožkarožių (Epilobium) genties daugiametis, iki pusantro, o kartais net dviejų metrų aukščio užaugantis žolinis augalas stačiu, paprastu arba viršūnėje kiek šakotu, apvaliu, pliku stiebu. Lapai pražanginiai, lancetiški, 5-12 cm ilgio, 0,7-2,0 cm pločio.

MĖGSTA SAULĖTAS VIETAS

Gauromečiai žydi liepos-rugsėjo mėnesiais. Žiedai iki 3 cm skersmens, netaisyklingi, susitelkę ilgose kekėse stiebo viršūnėje, šviesiai rožiniais vainiklapiais. Vaisius – 4-9 cm ilgio ankšties pavidalo dėžutė. Sėklos subręsta rugpjūčio-spalio mėnesiais, yra smulkios, pailgos formos, turi baltos spalvos skristukus, kurie padeda joms gerai išplisti.

Gaurometis „ožkarože

Augalas dauginasi dviem būdais – sėklomis ir šakniastiebiais. Mėgsta atviras saulėtas vietas, pavėsyje auga, bet nežydi.

Siauralapiai gauromečiai auga įvairiose vietose, dažniausiai miškų kirtavietėse, degavietėse, pamiškėse, sausuose šlaituose, pakelėse, apleistuose karjeruose. Atvirose vietose šiedaugiamečiai žoliniai augalai sudaro gana didelius sąžalynus, o retesniuose miškuose gali augti pavieniui arba nedideliais kuokštais.

Šie vaistiniai augalai paplitę visoje Lietuvoje, bet daugiausia jų aptinkama pietinėje ir rytinėje šalies dalyje, jie mėgsta sausesnį dirvožemį.

PAVADINIMĄ DAVĖ L. IVINSKIS

Lietuvoje siauralapiai gauromečiai dažnai vadinami rusišku pavadinimu „Ivan-čai“ („Ivano arbata”) arba kazokų arbata, kitas paplitęs pavadinimas yra „ožkarože”.

XIX a. pabaigoje poetas, publicistas, švietėjas, pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjas Laurynas Ivinskis, sukūręs daugelio augalų pavadinimus, pasiūlė vadinti juos garomečiais: kai atsidaro subrendę vaisiai, iš jų išsiverčia smulkios, baltais plaukeliais apaugusios sėklos. Net silpnam vėjeliui papūtus, pūkuotos sėklos pakyla ir susidaro įspūdis, kad iš sąžalyno pasirodo balti garai. Vėliau L. Ivinskio pasiūlytas pavadinimas buvo truputį pakeistas ir augalus imta vadinti gauromečiais. Šis pavadinimas irgi labai taikliai nusako tą patį augalo požymį – vėjo nešiojami plaukuotų vaisių gumulai primena gaurų kuokštus.

VAISTINĖ ŽALIAVA

Vaistams ir maistui vartojami siauralapių gauromečių lapai ir šakniastiebiai. Augalų lapai renkami maždaug iki vasaros saulėgrįžos, Joninių, kada šie augalai pražysta purpurine spalva. Jie džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje, paskleisti plonu sluoksniu, kartais pavartomi, arba specialioje džiovykloje ne aukštesnėje kaip 35 °C temperatūroje. Išdžiūva lengvai. Iš kilogramo šviežios žaliavos gaunama apie 300 g džiovintos.

Gaurometis „ožkarože

Šio augalo žiedai išskiria daug nektaro, juos gausiai lanko bitės. Teigiama, kad hektaras gauromečių išskiria apie 300 kg nektaro, todėl šiuos augalus mėgsta ir sodina bitininkai. Gauromečių medus būna skaidrus, žalsvo atspalvio, malonaus skonio ir kvapo.

TURI DAUG FLAVONOIDŲ, VITAMINŲ A IR C

Visose augalo dalyse esama flavonoidų, raugų, alkaloidų, gausu gleivių (vandenyje tirpių angliavandenilių), vitaminų A ir C. Šakniastiebiuose yra daug krakmolo, cukrų, riebalų, ląstelienos raugų, alkaloidų, fitosterolių, flavonoidų, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų (geležies, mangano, vario ir kt.). Stiebuose yra rauginių medžiagų, pluošto. Lapuose yra 10-20 proc. rauginių medžiagų, iki 15 proc. gleivių, iki 150 mg vitamino C (tiek pat, kiek juoduosiuose serbentuose, net daugiau negu citrinose), flavonoidų, cukrų, pektinų, alkaloidų, karoteno, mineralinių medžiagų (geležies, mangano, molibdeno, boro), organinių rūgščių ir kt.

Taninų kiekiu gauromečiams neprilygsta joks kitas augalas. Iš stiebų galima gauti grubaus pluošto, tinkamo virvėms vyti.

Liaudies medicinoje siauralapių gauromečių nuoviras ar antpilas vartojamas organizmui stiprinti, spazmams atpalaiduoti, kraujavimui stabdyti, kaip raminamieji, atpalaiduojamieji vaistai. Pastebėtas ir medžiagų apykaitą gerinantis, piktybinius procesus slopinan-
tis jų poveikis. Nuplikytų lapų kompresai padeda nuo opų. Augalų šaknys naudojamos kaip išoriniai vaistai odos ligoms gydyti, niežuliui malšinti.

GYDOMASIS POVEIKIS

Aukščiausios kategorijos provizorė, vaistažolių ūkio savininkė Jadvyga Balvočiūtė pabrėžė, kad siauralapiai gauromečiai yra labai populiarūs liaudies ir oficialiojoje medicinoje. Jie labai tinka virškinamojo trakto uždegimams slopinti, pavyzdžiui, padeda gydant skrandžio opą, gastritą, įvairius enteritus, kolitą, padidėjus skrandžio sulčių rūgštingumui. Ji šio augalo vaistinę žaliavą dažniausiai tam ir vartoja.

Siauralapiai gauromečiai turi nemažai geležies, todėl jų skiriama esant mažakraujystei (anemijai). Teigiama, kad jie pastebimai gerina kraujo sudėtį, plaukų būklę, ypač tinka nusilpusiems pacientams, tačiau rezultatui pasiekti augalų reguliariai vartoti reikia ilgokai. Įrodytas ir imuninę sistemą stiprinantis siauralapių gauromečių poveikis.

Gaurometis „ožkarože

Augalas pasižymi nervų sistemą raminančiu, ryškiu, tyrimais įrodytu antidepresiniu poveikiu. Jo antpilo galima gerti kaip raminamosios arbatos prieš miegą. Vaistinė augalinė žaliava slopina skausmą, gerina miegą – tam augalo antpilo reikia gerti kelis kartus per dieną.

AKTYVIAI TYRINĖJAMI

Teigiama, kad šie vaistiniai augalai ypač tinka vyrams, nes gali būti vartojami prostatito profilaktikai ir gydymui, pasižymi potenciją gerinančiu poveikiu. Kai kuriose šalyse siauralapiai gauromečiai pripažinti tinkamais prostatos ligoms gydyti.

Siauralapiai gauromečiai padeda valyti kraujagysles ir slopina miokardo hipertrofiją, padeda išvengti auglių. Teigiama, kad jie, nekenkia organizmui ir nėra nuodingi, o pasižymi toksinus sujungiančiu poveikiu.

Šie augalai aktyviai tyrinėjami kaip galintys slopinti įvairius piktybinių ląstelių augimo aspektus, todėl teikia daug vilčių vaistus nuo vėžio kuriantiems mokslininkams. Tačiau nurodoma, kad šių augalų preparatai gali sukelti mieguistumą, sulėtinti reakciją.

NETIK VAISTAI

Siauralapiai gauromečiai yra medingi ir aliejingi, jų lapai vartojami kaip žaliosios arbatos pakaitalas. Kadangi šioje arbatoje nėra kofeino, ją galima gerti ir prieš miegą, ji tinka žmonėms, kurių kraujo spaudimas yra padidėjęs, taip pat negalintiems vartoti organizmą stimuliuojančių medžiagų.

Jauni šių augalų lapai ir stiebai tinka maistui. Švieži lapai ir ūgliai naudojami salotoms, virti ar troškinti taip pat valgomi kaip daržovės. Anksti pavasarį dygstantiems ūgliams būdingas malonus salsvas kvapas ir skonis, primenantis smidrų. Vasarą maistui vartojami jauni žiedynai su žiedpumpuriais. Jų dedama į salotas ir mišraines, sriubas, tinka maistui puošti. Tačiau būtina prisiminti, kad lapai truputį laisvina vidurius, nepatariama jų valgyti vienų.

Šių vaistinių augalų lapai kaip žaliosios arbatos pakaitalas labai mėgstami Sibire ir Rytų Azijos šalyse. Iš šviežių arba truputį fermentuotų ir išdžiovintų siauralapių gauromečių lapų verdama kvapni malonaus skonio arbata, jų dedama į kitų arbatžolių mišinius.

Iš gauromečių galima susirišti ir vantą, jie tinka kaip viena iš vadinamųjų trejų devynerių, kokteilinių vantų sudedamųjų dalių.

Gaurometis „ožkarože

SVEIKATAI

Nuo virškinamojo trakto ligų

1. Valgomąjį šaukštą siauralapių gauromečių žaliavos užplikykite stikline verdančio vandens ir palikite apie 30-50 min., kad pritrauktų. Nukoškite ir gerkite 3 kartus per dieną.

2. Sumaišykite lygiomis dalimis džiovintų siauralapių gauromečių lapų, vaistinių ramunių ir mažalapių liepų žiedų. 2 valgomuosius šaukštus šio mišinio užplikykite 2 stiklinėmis verdančio vandens termose, palaikykite apie valandą, kad pritrauktų, nukoškite ir išgerkite per dieną.

Kompresams

Saują šviežių švariai nuplautų siauralapių gauromečių lapų užpilkite stikline (200-250 ml) verdančio vandens ir tuoj pat nusunkite, tada lapus sukiškite į drobinį maišelį, uždėkite ant skaudamos vietos ir gerai pridenkite. Kompresą reikėtų keisti kas 2-3 valandas, kol skausmas sumažės arba visiškai atlėgs.

Nuo nemigos, galvos skausmo

1. Valgomąjį šaukštą siauralapių gauromečių žaliavos užplikykite stikline verdančio vandens ir palikite apie 30-40 min., kad pritrauktų. Nukoškite ir gerkite 2 kartus per dieną.

2. 2 valgomuosius šaukštus žaliavos užplikykite puse litro verdančio vandens. 2 valandas palaikykite, kad pritrauktų, nukoškite ir gerkite po porą valgomųjų šaukštų 3-4 kartus per dieną prieš valgį su medumi.

Nuo mažakraujystės

Sumaišykite lygiomis dalimis džiovintų siauralapių gauromečių lapų, paprastųjų šermukšnių žiedų ir uogų, žemuogių lapų. Valgomąjį šaukštą šios žaliavos užplikykite stikline verdančio vandens ir palikite apie 30 min., kad pritrauktų. Nukoškite ir gerkite 3 kartus per dieną prieš valgį.

MAISTUI

Puikus pagardas

Sumaišykite lygiomis dalimis susmulkintų siauralapių gauromečių, valgomųjų rūgštynių vaistinių plaučių lapų ir šią masę sugrūskite su druska (jos berkite apie dešimtadalį) į stiklainius, laikykite šaldytuve.

Salotų ingridientas

50-100 g siauralapių gauromečių ūglių ir lapų panardinkite į verdantį vandenį, palaikykite porą minučių, nusausinkite ir supjaustykite. Sumaišykite su panašiu kiekiu svogūnų laiškų, šaukštu tarkuotų krienų, įspauskite citrinos sulčių, užpilkite šaukštą aliejaus, įberkite mėgstamų prieskonių.

https://paranormal.lt/publ/gaurometis/vaistazole_gaurometis_ozkaroze_sveikatai_ir_maistui/8-1-0-6

Komentarai

Reklama